KASKO HASARI OLDUĞUNDA YAPILMASI GEREKENLER

Öncelikle hasar olduğunda araç hareket ettirilmeden kazanın oluş şekline göre anlaşmalı tutanak yada polis zabıt tutturulur ve ilgili evraklar hazırlanır. Araç yürümüyor ise servise çekilmek üzere yardım hattına yönlendirilir. Gerekli evraklar ile beraber servise ulaşan araca ekspertiz yapılmak üzere sigorta şirketine ihbarda bulunulur. Eğer servis sigorta şirketi ile anlaşmalı ise ihbarı kendileri yaparlar. Daha sonra servise gelen eksper gerekli incelemeleri servis yetkilileri ile beraber yaparak mutabık kalır. Aracın tamiratının bitmesine yakın netleşen hasar fatura tutarı ekspere bildirilir ve eksper raporunu şirkete gönderir. Şirkete ulaşan rapor ve ekindeki ilgili evraklar şirketteki yetkili kişiler tarafından incelenerek eğer eksik bir evrak ya da başka bir problem yoksa onaylanır. Servis anlaşmalı ise şirket servise araç teslim onayı gönderir ve sigortalı herhangi bir ücret ödemeden aracını alarak devreden çıkar şirket servise ödemeyi yapar. Anlaşmalı servis değilse şirket ödemeyi sigortalının banka hesabına gönderir.

KASKO HASAR EVRAKLARI

– Park Halinde Hasarlanma : Zabıt ya da beyan, poliçe, ehliyet, ruhsat gereklidir.

– Çarpışma : Eğer kazaya karışan araç kamu aracı ise veya yaralamalı kaza ise polis zabtı, alkol raporu, ehliyet, ruhsat ,poliçe, karşı tarafın ehliyet, ruhsat ve trafik poliçesinin alınması gerekmektedir. Bunların dışındaki çarpışma hasarlarında karşılıklı anlaşmalı tutanak düzenlenir.

– Hırsızlık : Zabıt ,ehliyet, ruhsat, poliçe, bir ay bekleme süresi dolduktan sonra 2.Şube Oto Hırsızlık Masasından bulunamadı yazısı, vergi dairesinden borcu yoktur yazısı, maliyeden kaydının silindiğine dair yazı, ilişik kesme belgesi, çalıntı kaşeli ruhsat, aracın anahtarları ve dosyası gerekmektedir.

– Pert Hasar : Zabıt,alkol raporu, ehliyet, ruhsat, poliçe, hadise iki taraflı ise karşı tarafın ehliyet, ruhsat ve trafik poliçesi, vergi dairesinden borcu yoktur yazısı, trafik tescil şubesinden trafikten çekme belgesi, ruhsat aslı, asıl ve yedek anahtar, araç ile ilgili bütün evraklar (aracın dosyası, faturası vb.), varsa çekici faturası ve aracın satışı için sigorta şirketinin belirlediği kişiler adına vekaletname gerekmektedir.

– Ekspersiz Faturalı Hasar : Zabıt ya da beyan, poliçe, ehliyet, ruhsat, resim ve fatura gerekmektedir.