CMR Nedir?

CMR kısaltmasının bir çok anlamı bulunmaktadır ancak bu anlamlardan bizi ilgilendirecek kısım ulusal taşımacılık anlamıdır. Uluslararası taşımacılık ta CMR nedir? Diye sorarsak; CMR, uluslararası ticari karayolu taşımacılık işlemlerinde kullanan bir tür belge veya belgelerin kısaltmasıdır. Açılımı ise Convertion Marchandise Routier dir. Söz konusu bu belge, uluslararası taşımacılıkta yer alan kamyon ile yapılana sevkiyatları (taşımacılığı), CMR anlaşma kapsamında bulunan maddelerin standart edilerek ve taşıyıcı firmanın yükümlülüklerini net olarak belirlemek için vardır.

Özet olarak geçmek gerekirse eğer söz konusu belge uluslararası taşımacılık da taşıyıcı ve işveren ile alakalı anlaşma maddeleri sağlamak zorundadır. Bu maddeler ise CMR belgesinde yer alır taşıyıcı bu belgeye bakarak yükümlülüklerinin ne olduğunu belirler. Tabii Taşıyıcı bu işi tek başına üslenmeyip sigorta şirketleri ile anlaşma haline girmektedir. Uluslar arası taşımacılık ve CMR sigortası yapmak isteyen kurumsal nakliyat şirketleri sigorta şirketleri kapsamında güvence altına alınır ve yükü söz konusu nakliyat şirketinin sırtından alır.

Sigorta şirketleri, Uluslararası taşımacılık ve CMR sigorta anlaşmaşı için belirli bir kaç madde ile sigorta ettirene sunar eğer nakliyat şirketi için de söz konusu maddeler uygun ise hızlı bir şekilde anlaşma yapılır ve nakliyat şirketi sigorta kapsamına girer. Bu zamandan sonra nakliyat şirketin’ de maddi sıkıntı olduğu zaman sigorta şirketi anlaşılmış olan maddeleri tekrardan gözden geçirir ve maddeler uygununca zararı hemen karşılar.